הדב הראשון שלי

 

bear-bears-teddy-plush

בזמן כתיבת שורות אלה כבר קשה להתעלם ממה שמתרחש בשוק ההון,  הירידות האחרונות בשווקים מציירות תמונה של משהו שלא ביקר פה מאז 2011 – דוב. במה שנוגע אלי, אני נכנסתי לעולם ההשקעות לפני שלוש שנים בערך, שנים בהן השוק לא הפסיק לעלות, כך שאם אכן אנו הולכים לקראת נפילות משמעותיות זו תהייה הפעם הראשונה שלי.

צריך קודם כל להגיד, אין לי מושג ירוק לאן השוק ימשיך מפה, אבל כרגע זה נראה כמו התחלה של מגמה שלילית. נכון לעכשיו הנפילות האחרונות תופסות אותי במקום דיי טוב, הן אמנם לא פסחו על תיק ההשקעות שלי, אבל בשנה האחרונה הקושי למצוא רעיונות השקעה טובים גרם לכך שצברתי יותר ויותר מזומן ומלכתחילה ההקצאה שלי למניות ולנכסי חוב בטוחים לא הייתה קרבית במיוחד. בנוסף, באקט מדהים של ראיית הנולד* (* או של טמטום צרוף, תלוי לאן יתברר שהשוק ילך מכאן) העברתי קרן השתלמות דיי גדולה ממניות לאיגרות חוב, כך שאני נמצא בעמדה דיי טובה להפיק רווח משוק נופל. אפילו הייתי אומר שיש אצלי התרגשות מסוימת לקראת הבאות. ועדיין, שלוש מלכודות ממתינות לי בדרך. המלכודת הראשונה והברורה ביותר היא שהשוק ישנה כיוון ויטפס עוד מעלה, בתרחיש כזה, תיק ההשקעות מוטה המזומן שלי יתפקד בצורה מחפירה. התרחיש השני והמפחיד הוא שהירידות יתפתחו למכירת חיסול של ממש, ההתרגשות יכולה להפוך לפחד, ואז לפניקה. כזכור, עדיין לא עמדתי במבחן של שוק נופל בו אני נאלץ לראות חלק משמעותי מהכסף שצברתי בעמל רב ובהתמודדות אמיצה עם בוסים מעצבנים מתאדה. כיוון שלא עמדתי עד היום במבחן הזה קשה לי לנחש אם אצליח לשמור על קור רוח ולא אכנס לפאניקה ואמכור הכל ברגע הלא נכון. גם אם אצליח לשרוד את הנפילות, עדיין ממתינה לי מלכודת נוספת ומסוכנת לא פחות, האם אדע לזהות שהסערה עברה וניתן לחזור ולהשקיע במניות בבטחה? בזמן שאמתין לסימן שהסערה חלפה השוק עלול לברוח לי למעלה, במקרה כזה, הטיות פסיכולוגיות של עיגון עשויות למנוע ממני לחזור ולהשקיע, קשה מאוד לשים כסף בשוק שברח לך עשרים אחוז כלפי מעלה, עיגון למחיר הקודם עלול לגרום לי להמתין שהשוק יחזור לרמות המחיר בהם היה לפני שברח למעלה, ההמתנה יכולה להמשך לנצח.

אז מה התוכנית, כפי שכבר רשמתי בפעמים קודמות בבלוג, אני מאמין שהשיטה הטובה ביותר לא לעשות טעויות היא להתכונן מראש, לבנות רשימה מסודרת של מקרים ותגובות ולפעול לפיהן, איך אומרים בצבא – קשה באימונים, קל בקרב…

עכשיו, אני לא מאמין בתזמון שוק, אין לי כדור בדולח שרואה את העתיד. אני כן מאמין אבל שמשקיע רציונלי צריך שתהיה לו תפיסה הסתברותית של העתיד אשר מבוססת על ההתרחשויות בעבר ובהווה, תפיסה כזו מאפשרת לגבש תוכנית פעולה שאיננה תוכנית של הכל או כלום, בין להיות לגמרי All in לבין להיות לגמרי מחוץ לשוק יש מרחב פעולות שלם אפשרי, משקיע שמחזיק בתפיסה היסתברותית של העתיד יכול להחליט לאלו מהקצוות כדאי להיות קרוב יותר ובאיזו מידה.  הצעד הראשון בדרך לגיבוש תפיסה כזו הוא לשאול מה הסיכוי (או ההסתברות) ששוק שנפל עד כה כ- 20 אחוז ימשיך ויפול עוד 20 אחוז נוספים או יותר. זה בעצם כמו לשאול עד כמה יותר נפוצים שווקים נופלים של בערך 20 אחוז על פני אלו של 40 אחוז או יותר.

בדיקה קצרה ברשת מעלה את הממצאים הבאים:

בהתייחס למדד S&P 500 מאז שנות העשרים – נפילה של בין 15 ל- 25 אחוזים קרתה 10 פעמים, נפילה גדולה מ- 25 אחוזים קרתה 17 פעם (אבל זה כולל את שנות השלושים הקשות), ללא שנות השלושים, נפילה של בין 15 ל- 25 קרתה 9 פעמים ונפילה גדולה מ- 25 אחוזים קרתה 8 פעמים. זה אומר שבבערך מחצית מהמקרים בהם השוק נפל בין 15 ל-25 אחוז הוא המשיך משם להתרסקות של ממש, זה לא יחס שניתן להתעלם ממנו. אם מוסיפים גם את העובדה שכבר עשור לא היה פה משבר פינננסי רציני, את התמחור הגבוה של הנכסים הפיננסיים בעולם, את סביבת הריבית הלא יציבה ואת הסביבה הגאו-פוליטית הלא שקטה מקבלים שההסתברות לקריסה פיננסית היא כבר כנראה גדולה מ- 50 אחוז, זה משהו שצריך לקחת בחשבון ולהתכונן אליו. מצד שני, גם ההסתברות שהשוק יטפס בחזרה היא עדיין בטווח הריאלי, וגם זה תרחיש שצריך לקחת בחשבון.

אגב, צורת החשיבה הסטטיסטית שהפעלתי פה נקראת חשיבה ביסיאנית, זה אומר שמנסים להעריך את ההסתברות להתרחשותו של אירוע קודם כל לפי הסתברות הבסיסית שלו להתקיים ואז מתקנים את ההערכה למטה או למעלה לפי עדויות רלוונטיות אחרות.

אז נאמר שהנחת העבודה שלי היא שיש כרגע הסתברות של 60% שהשוק ימשיך מכאן לנפילות משמעותיות אפילו יותר. איך אני אמור להתנהל כמשקיע תחת ההנחה הזו ? אני יכול פשוט לצאת מהשוק ולעבור למזומן, אבל בכך אני פשוט אנהג כמהמר, אפילו לפי ההערכות שלי יש סיכוי של 40% שהשוק ישוב מכאן לעלות, ואף אחד לא אמר שההערכה שלי היא נכונה. אז איך נכון להתנהל ? האמת היא שזו לא שאלה פשוטה, אבל יש לי כיוון. במקרה בו השוק ישוב לעלות אני מתכנן להישאר באסטרטגיה הנוכחית שלי שהיא להתקדם בזהירות, לקנות בצורה מאוד סלקטיבית מניות שנראות לי זולות, עם זאת אני חושב שכדאי יהיה לי להתמקד יותר במניות של חברות שפחות רגישות למשברים פיננסיים. מניות של תעשיית הרכב הן אולי דוגמה מובהקת לשלילה בעניין הזה, מניות של חברות בתעשיית המזון הן דוגמה חיובית.

בתרחיש בו השוק ימשיך לצנוח אני חושב שיש הגיון להיכנס לשוק במנות שהולכות וגדלות ככל שהירידות מעמיקות, הרעיון הוא להשאיר יותר כסף לסוף, שם באמת יש הרבה מניות שנסחרות במחירי רצפה ולא "לשרוף את הכול" בתחילת הירידה.

היתרון כאן הוא שאני ממשיך להשקיע כל הזמן, לא מנסה לתזמן את השוק וגם מקטין את הסיכון שהשוק יברח לי כלפי מעלה. אני גם מקטין כך את הסיכון שאכנס לפניקה ואמכור, יותר קל להתמודד נפשית עם הירידות כשיש לך כסף כדי לקנות במחירי הזדמנות תוך כדי. אני לא מקנא באותו משקיע שחשב שהוא גיבור ונכנס לשוק עם כל מה שיש לו לפני נפילה רצינית, אל תבינו אותי לא נכון, בראיה היסטורית הוא עושה את הדבר הנכון, אבל תחושת חוסר האונים בסיטואציה כזו היא בעיני כזו שדורשת מנטליות על אנושית בכדי להתמודד עם המצב בשוויון נפש.

תוכנית הפעולה שאני מציג פה בפירוש איננה היחידה ההגיונית, אני מניח שאם הירידות יעמיקו נראה פוסט אצל הסולידית שמפציר בקוראים להשאר במסלול, להתעלם לחלוטין מתנודות השוק, לחסוך, להשקיע, לאזן – וחוזר חלילה. זו אסטרטגיה תקפה ויש בה הרבה היגיון, אבל לא עבורי. אני לא  "הסולידית" , אני מאמין בגישה יותר אדפטיבית. יותר מזה, אני זקוק לגישה יותר אדפטיבית כדי שאצליח להתמיד בה ולא אתקפל. האסטרטגיה הטובה ביותר לא שווה כלום ללא הכוחות הנפשיים להתמיד בה בזמנים הקשים, אני מאמין שעל המשפט הזה אפילו היא תשמח לחתום 😉

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: