שני גרפים

בנק ישראל איננו מוטרד מהחוב התופח של משקי הבית בישראל, הסיבה לכך היא שהנתונים לפיהם מודד הבנק את חומרת העניין אכן לא מצביעים על בעיה. הנתון לפיו בנק ישראל בוחן את המצב הוא יחס החוב (של משקי הבית) לתל"ג. לפי מדד זה ישראל נמצאת במקום טוב ביחס למדינות אחרות. אני רוצה לנסות להפוך אבן שונה מזו שבנק ישראל מסתכל תחתיה ולהראות אינדיקטור שמציג קצת יותר סימני שאלה מסימני קריאה.

מבלי להכנס לשאלת תקפות הנתונים לפיהם קובע בנק ישראל את האינדיקטורים שלו בנושא, מדובר באינדיקטורים שמשקפים תמונת מצב קפואה בזמן אך אינם מתייחסים להתפתחויות דינמיות, לשינויים שמתרחשים. ולשם זה בדיוק אני רוצה להציג שני גרפים, הראשון מציג את התפתחות החוב של משקי הבית והשני את התפתחות ההכנסה הפנויה שלהם:

debtincome

תקופת הזמן שמעניינת אותי מתחילה בשנת 2006 כיוון שנראה בבירור ששם חל שינוי מגמה ביחס של משקי הבית לנטילת חוב.

החישוב שמעניין אותי לעשות הוא חישוב של קצב, כמה מהר גדל החוב לעומת כמה מהר גדלה ההכנסה. הנתונים לגבי הכנסה פנויה נעצרים בשנת 2016 אבל כיוון שהמגמה יחסית אחידה אני מרשה לעצמי לבצע אקסטרפולציה לנתונים ולהניח שנכון להיום ההכנסה עומדת על 20,000 ברוטו. תחת ההנחה הסבירה הזו ניתן לראות שבתקופה הנידונה ההכנסה הפנויה למשקי הבית גדלה פי שתים אך החוב שלהם גדל פי שלוש.

אז למה זה מדאיג ? זה מדאיג כיוון שזה מעיד על דינמיקה שאינה ברת קיימה, לאורך זמן חוב שגדל יותר מהר מהכנסה הופך לכזה שלא ניתן להשתלט עליו. משהו יהיה חייב להשתנות, או שההכנסה תסגור את הפער או שקצב צבירת החוב יקטן או שבמוקדם או במאוחר יצוצו בעיות.

אני לא יודע איפה אנחנו במחזור החוב ואם עברנו כבר את נקודת האל חזור או לא, אני כן יודע שיש כאן דינמיקה שבנק ישראל לא מתייחס אליה (לפחות לא בדוחות הרשמיים שלו) ושהנקודה המתה הזו בשדה הראיה של הבנק עלולה להיות משמעותית.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: