השורט הגדול

short

עד התואר השני לא ממש התעניינתי בעולם הזה של מסחר במניות, טוב, זה לא לגמרי נכון, התעניינתי, אבל לא הבנתי בזה כלום ולא היה לי דרייב להכנס לזה, האמת שגם לא היה לי קצה חוט. זה לא מפתיע אם כך שאת המושג "שורט" פגשתי לראשונה רק באוניברסיטה.  בערך באותה התקופה יצא לאקרנים הסרט "מכונת הכסף" או בשמו המקורי “The Big Short” אשר מבוסס על ספר של מיקל לואיס, והכניס לתודעה מושג שלדעתי היה בפעם האחרונה בכותרות בשנת 1929 כאשר בנקאי וול סטריט הימרו נגד שוק המניות בעיצומו של המשבר וגרפו רווחים על חשבון ההמונים שהפסידו. מרבית האנשים שראו את הסרט הצליחו להבין ששורט או בשמו העברי – השקעה בחסר, הוא הימור הפוך, כלומר הימור שמחירו של נכס ירד במקום שיעלה. נתחיל קודם כל בכך שנאמר שבסרט (שמבוסס על אירועים שקרו באמת) לא עשו שם שורט אלה השתמשו שם במכשיר פיננסי אחר בשם המפוצץ Cradit default swaps, סוג של נגזרת פיננסית שאחד מגיבורי הסרט המציא ושכנע את הבנקים בוול סטריט למכור לו פשוט כיוון שלא היתה דרך אחרת באותו זמן להמר נגד שוק הדיור בארה"ב, אבל בפועל, זה היה הימור כנגד, או בשמו הפופולרי – שורט.

אז מה זה בעצם שורט ואיך זה עובד ? פה אני אבוא ואתן תשובה שחורגת במקצת מההסברים שתקבלו במרבית המקורות, ברוב המקורות בהם תחפשו מה זה שורט יסבירו לכם ששורט זה זו מכירה בחסר של מניות, כלומר מכירה של מניות שבעצם אין לכם ( short of…) ומכאן מקור השם. את המניות הללו אתם מקבלים בהשאלה ממישהו שמצפה לקבל אותן בחזרה בעתיד, אתם מוכרים אותן בשוק ומקבלים כסף בתמורתן ואז ממתינים, אם מחירן יורד, אתם קונים אותן שוב במחיר החדש והנמוך יותר, מחזירים אותן למי שהשאיל לכם אותן ומשאירים בידיכם את ההפרש בין המחיר הגבוה בו מכרתם לבין המחיר הנמוך בו קניתם אותן בחזרה. אבל מה קורה אם מחירן דווקה עולה ? פה הדברים נהיים מעניינים, וזה מוביל אותי להגדרה האלטרנטיבית שלי למושג השורט.

בעיני שורט הוא פשוט הלוואה בהחזר משתנה, לא פחות ולא יותר. קצת בדומה להלוואה בריבית משתנה שלוקחים על משכנתא, שם, הריבית היא האלמנט שמשתנה לאורך חיי ההלוואה, במקרה של שורט זו הקרן – סכום ההלוואה שיש להחזיר, שמשתנה.

אז קודם כל, למה אני אומר שזו הלוואה ? כיוון שמישהו משאיל לכם מניות אותם אתם צריכים בסופו של דבר להחזיר, אתם מוכרים אותן ומקבלים כסף תמורתן, את הכסף הזה למעשה קיבלתם כהלוואה ואתם אמורים להחזיר אותו, רק שהסכום אותו אתם אמורים להחזיר מוצמד למשהו, הוא מוצמד למחיר של המניה עליה ביצעתם את הפעולה, אם הוא יורד אתם תחזירו פחות ממה שלוויתם, ואם הוא עולה אתם תאלצו להחזיר יותר מסכום הלוואה המקורי. את מי שהלווה לכם את הכסף לא מעניינת המניה, מעניין אותו לקבל את ערכה העדכני בשוק בכסף.

כמו בהלוואה רגילה, המלווה חושש מתרחיש שבו הלווה יפשוט את הרגל, מחירה של מניה יכול לעלות ולעלות ואם החוב שלכם מוצמד למחיר שלה יש סיכוי שתקלעו לחוב שגדול מכפי יכולתכם להחזיר. הדרך של המלווים להתמודד עם זה דומה לדרך בה הבנק שלכם מפחית את הסיכון במשכנתא שלקחתם, הוא מבקש מכם להפקיד הון עצמי באחוז מסוים מסך ההלוואה שאתם לוקחים. מדובר במרווח בטחון עבור המלווה (Margin), כאשר מחיר של מניה שעשיתם עליה שורט מתחיל לעלות נוצר בחשבונכם אצל הברוקר הפסד שהולך וגדל ככל שמחיר המניה עולה. הברוקר יאפשר לכם לצבור הפסד עד לגובה המקדמה שהפקדתם, מעבר לכך הוא מסתכן בהפסד שלא יוכל לגבות מכם (שוב, בשל הסיכון שההפסד יהיה גדול מכושר ההחזר שלכם). בשלב זה תקבלו שיחת טלפון מהברוקר, מה שמוכר בתעשייה כ-מרג'ין קול (Margin call)  בה הוא יבקש מכם להוסיף כסף להפקדה שלכם אצלו, אם תסרבו הוא פשוט יסגור לכם את הפוזיציה (שוב, מילים ז'רגוניות ליציאה מההשקעה) וינעל על שמכם הפסד בפועל שעד לאותו רגע היה על הנייר. בתרחיש כזה אתם תאבדו את כל סכום ההפקדה המקורית שהפקדתם בשביל לפתוח את הפוזיציה. זה לא נשמע כיף, אבל האמת שמבין התרחישים הרעים שיכולים לקרות בפוזיצייה של שורט זה דווקא התרחיש הטוב יותר. יש מצבים בהם מחיר של מניה עולה כמו טיל. חוזה שמן במיליארדים או הצעת רכישה נדיבה על ידי חברה אחרת הם לא אירועים נדירים. במקרים כאלה מחיר המניה יכול לעלות כל כך גבוה כל כך מהר עד שהברוקר שלכם פשוט לא יספיק לסגור את הפוזיציה. במצב כזה אתם עלולים להיקלע להפסדים כבדים ואפילו לחובות, זוכרים שאמרנו ששורט זו בעצם הלוואה שההחזר עליה משתנה ? אתם עלולים למצוא את עצמכם במצב בו לוויתם 100 אבל נאלצים להחזיר 1000. מצבים כאלה אינם דמיוניים, הם קורים מדי פעם. האחרון שבהם שהתפרסם פה היה ההסתבכות של בית ההשקעות IBI  בהשקעה על מדד VIX. גם שם לא היה מדובר בשורט כהגדרתו אלה במכשיר פיננסי אחר בעל אותם מאפיינים שסיבך את המשקיעים ואת בית ההשקעות.

ניתן אולי להבין מהטון שלי שאני אני מתייחס לשורטים בשלילה אך לא כך הדבר, מדובר במכשיר פיננסי מסוכן, זה נכון, אך גם מאוד יעיל כשמשתמשים בו בתבונה. קיומו גם הכרחי להתנהלות התקינה של השוק ואני אגע בכך בהמשך.

אני אתן דוגמה לשימוש נבון במכשיר הזה. נגיד שיש קבוצה של מניות שאתם חושבים שהן יקרות במידה לא מוצדקת ומחירן צפוי לרדת, אתם יכלים לבצע עליהם שורט. כזכור, שורט הוא מעיין הלוואה, לאחר ביצוע השורט יהיה לכם כסף מזומן בחשבון. נניח ואת הכסף הזה אתם מנצלים כדי לקנות קבוצת מניות הופכית לקודמת, כזו שלדעתכם הן זולות ומחירן צפוי לעלות. אם עשיתם כל זאת יצרתם משהו מעניין. קודם כל, השקעתם כסף שבכלל קיבלתם ממישהו אחר (למעט דמי המרג'ין ששילמתם בשביל לפתוח את פוזיציית השורט). במילים אחרות – מינפתם את עצמכם. אבל למעשה עשיתם משהו אפילו יותר מעניין. בואו נחשוב מה יקרה להשקעה שלכם במצבי שוק שונים: אם השוק יתחיל לעלות, פוזיציית השורט שלכם תפסיד כסף כיוון שהמחיר של המניות בבסיס שלה יעלו יחד עם השוק, אבל אם בחרתם נכון הם יעלו פחות מאשר המניות שאותם קניתם בצורה רגילה (לונג) כיוון שמלכתחילה בחרתם מניות יקרות שאין להם הרבה מקום לעלות עוד. כלומר, הלונג ירוויח יותר ממה שהשורט יפסיד ואתם בחשבון סופי תרוויחו כסף. ומה קורה בשוק יורד? שם יקרה דבר הפוך, פוזיציית הלונג שלכם תפסיד, אבל לא המון כיוון שמלכתחילה מדובר במניות שהיו זולות ואין להם הרבה לאן לרדת, פוזיציית השורט שלכם לעומת זו תרוויח יפה כיוון שלמניות יקרות יש הרבה לאן לרדת בשוק יורד. יצרתם סיטואציה מעניינת בה בכל שוק אפשרי אתם מרויחים, גם בעולה וגם ביורד, נשמע גאוני נכון ? את המבנה הפיננסי שתיארתי כרגע ממש לא אני המצאתי, המציאו אותו קרנות הגידור הראשונות, בזמנן זה היה מהפכני והם עשו על זה ים כסף, זהו למעשה הגידור שעל שמו נקראו הקרנות האלו. היום הקרנות הללו כבר חורגות מהקווים הצרים שתיארתי למעלה ולמרבה הצער מרביתן עושות ים כסף בעיקר לעצמן, למשקיעים שלהן פחות.

אבל לאסטרטגיה הזו יש קאץ' מאוד חמור, צריך להיות צודק בשני ההימורים, גם בשורט וגם בלונג. יתכן מצב בו שני ההימורים הללו שגויים ואז אתה מפסיד פעמיים, ובכלל המינוף האינהרנטי לסגנון ההשקעה הזה (כזכור, שורט זו הלוואה) אתה לא סתם מפסיד, אתה מתרסק. תרחיש כזה של "סערה מושלמת" קרה לקרן הגידור "לונג טרם קפיטל מנג'מנט", קרן גידור שהוקמה בשנת 1994 שבראשה עמדו כמה מהאנשים הכי חכמים בעולם כשהם מתוגברים בשני זוכי פרסי נובל לכלכלה. הקרן הזו פעלה בשיטה שתיארתי למעלה רק שהיא לא הימרה על מניות אלה בעיקר על איגרות חוב. את הבחירות במי להשקיע בלונג ובמי בשורט הם עשו על ידי שימוש במודלים מתמטיים מתקדמים ובתוכנות מחשב שהיו מהפכניים בזמנם. וזה עבד כמה שנים מצוין וסיפק תשואות פנומנלית למשקיעים שלהם, עד שזה הפסיק לעבוד. בשנת 1998 , לאחר המשבר בשווקים באסיה וקריסת ברית המועצות שתי הפוזיציות של הקרן הפסידו, הקרן נקלעה לסערה מושלמת והיא התרסקה. היא כל כך התרסקה שההפסדים שנגרמו איימו לקבור את כל המערכת הפיננסית במערב והיה צריך לחלץ אותה במיליארדים.

כפי שרשמתי למעלה, לאפשרות לבצע שורטים יש משמעות חיובית על שוק ההון, זו אופציה שמאפשרת למשקיעים פיקחים להבין שמחיר של מניה כזו או אחרת יצא מפרופורציה ולהוריד אותה חזרה למחיר שפוי יותר. ההנחה שמחירן של מניות משקף נאמנה את ערכן של החברות שעומדות מאחוריהן הוא מעמודי התווך של שוק ההון ובלעדיו יכולות להיווצר בועות פיננסיות. משקיעי השורט בעצם עוזרים לווסת את המערכת.

לסיכום, שורט הוא מכשיר פיננסי שבסיסו בהלוואה בהחזר משתנה, הוא יכול להיות ריווחי ויש צורך מהותי בקיום שלו, אך הוא מסוכן ובשימוש לא נכון יכול להוביל להפסדים כבדים. השימוש בו דורש ידע והבנה שחורגים מהבנתו של המשקיע הפשוט, ועבור זה, עדיף לשמור ממנו מרחק.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: