אבל מה תעשה כשהשוק יתרסק ?

מהיום בו התחלתי להשקיע היה לי ברור לחלוטין שהתרסקות משמעותית של השוק היא לא שאלה של אם אלה שאלה של מתי, היום נדמה שהשאלה הזו רלוונטית מתמיד, השוק מתקדם כבר 8 שנים כמעט ללא הפרעה, בנקים מרכזיים בכל העולם משחקים בניסוי מסוכן וחסר תקדים של ריביות אפסיות, צמיחה מדשדשת באירופה, חוב מפלצתי בארה"ב וביפן, חששות לגבי יכולתו של המשק הסיני להמשיך ולצמוח וחוסר יציבות פוליטי בעולם. ברקסיט, יוון, טראמפ,הוריקנים, צפון קוריאה, מה לא. כל זה רק הופך ליותר תמוהה את העובדה שבעצם מעולם לא בניתי לעצמי תכנית מסודרת להתנהגות במקרה של קריסה בשווקים. שוק ההון דומה במובנים רבים למלחמה, וכמו שבהכנה לקרב ישנן תרגולות שנועדו להפוך את תהליך קבלת ההחלטות תחת אש למכאני, כך בשוק ההון צריך לבנות תרחישי התנהגות למקרי קיצון, קבלת החלטות במצב של פאניקה איננו דבר מומלץ, עדיף להתכונן לפני וכשהבלגן מתחיל, לנסות להשאר קר רוח ולפעול לפי התכנית שהוגדרה מראש.  אבל איזו תכנית בעצם ?

ישנן מספר דרכי פעולה לשוק יורד, אחת מהן היא לא לעשות דבר, להסחף עם הגלים ולקוות שהסחף בסופו של דבר ישנה כיוון ויחזיר אותך לחוף מבטחים. אפשרות אחרת היא לנסות למכור מיד כשמתחילה הנפילה ולקנות בחזרה כשהשוק מתאושש. על פניו האפשרות הזו נראית הרבה יותר הגיונית, אבל האם זה באמת יעיל ? בשביל לבצע את זה בצורה אפקטיבית יש צורך לחכות לנפילה משמעותית ורק אז למכור את התיק, אי אפשר למכור בגלל כל תיקון קטן בשוק כשהוא במגמה כללית של עליה, תיקונים כאלו יש המון ואחריהם השוק חוזר בדרך כלל לעלות. יש גם את העניין של מתי לקנות בחזרה, גם כאן צריך להמתין לעליה משמעותית, אחרת יתכן שזו רק הפוגה זמנית בה השוק עולה קצת לקחת אויר ואז חוזר לצלול. יוצא שאתה צריך להיות חזק מספיק בכדי לספוג פעמיים הפסד משמעותי, פעם אחת כשאתה מממש את התיק לאחר הנפילה ופעם שניה כשאתה קונה אותו שוב לאחר שהוא כבר שב להתקדם כלפי מעלה וזה לא דבר קל, זה אולי יכול לחסוך הפסדים כבדים יותר במקרים מסוימים, אבל זה בהחלט לא קל. בכדי להדגים עד כמה זה קשה, אתם מוזמנים להביט בגרף פה למטה, הוא מלווה את האירועים שיתוארו פה בהמשך.

2006

בואו נשים את עצמינו בנעליים של משקיע, איי שם בינואר של שנת 2006. משבר הדוט קום מאחורינו, השוק עולה ברציפות כבר שלוש שנים, ולמרות תנודתיות מסויימת נראה שהמגמה הולכת להמשך. אבל בחודש מאי פתאום קורה משהו, השוק נופל בשמונה אחוזים תוך חודשיים, חלק מהמשקיעים נבהלים ומוכרים את המניות שלהם מתוך חשש שהינה ניתן האות לתחילתה של התרסקות בשוק, אבל זו התראת שווא, השוק מתאושש וממשיך משם לעלות עוד שנה שלמה שבמהלכה חלק מהמשקיעים שמכרו בנפילה האחרונה קונים מחדש את המניות שלהם בשער יותר גבוה וחלקם נשארים מחוץ למשחק בהמתנה לנפילה שלדעתם בדרך. בפברואר 2007 שוב נופל השוק בפתאומיות, שישה אחוזים בתוך חודש, יש מעט חששות זמן מה, אבל השוק מתאושש במהרה ומממשיך לעלות. ביולי 2007 הסיפור חזר על עצמו, הפעם בצורה יותר אלימה. השוק מתרסק בתשעה אחוזים, ושוב, חלק מהמשקיעים נבהלים ומוכרים אבל השוק שוב מתאושש ושלושה חודשים אחר כך עומד בנקודת שיא חדשה. סוחר שתכנית המילוט שלו היתה מכירה בנפילה שגדולה משישה אחוזים מכר וקנה את התיק שלו שלוש פעמים בשנה שחלפה וספג בדרך הפסדים כבדים בשוק שלמעשה לא הפסיק לעלות. אבל מה אם הסוחר היה ממתין לנפילה גדולה יותר בכדי למכור, נאמר נפילה של מעל 15%, נשמע הגיוני שנפילה כזו מבשרת על התרסקות של השוק, לא ? באוקטובר 2007 השוק מגיע לנקודת שיא ולאחריה מתחיל בנפילה, כשהאבק מתפזר כחצי שנה אחר כך במרץ 2008 מסתבר שהשוק ירד 18.5%, חתיכת נפילה. אבל מה עכשיו, האם הסערה הגדולה חלפה וניתן לחזור לקנות מניות בביטחה? האמת שכך היה נראה המצב, הגענו כבר לחודש מאי, שלושה חודשים מאז הנפילה הגדולה ההיא והשוק הצליח להתאושש ב- 12%, אבל מה הלאה ?

בשנים 2006 ו- 2007 סיפק השוק שלוש קריאות "זאב זאב", אחת אחרי השניה, אבל בקריאה הרביעית הזאב באמת הגיע. רצה הגורל והנפילה האחרונה, זו של אוקטובר 2007 באמת היתה האות המבשר על בואה של האפוקליפסה, אז אבל עוד לא ניתן היה לדעת את זה. היה מורגש אמנם שמשהו לא בסדר, השוק היה תנודתי, אבל נראה היה שכל פעם הוא מצליח להתנער ולחזור לעלות. בחודש מאי 2008 החוקים השתנו, השוק החל בצלילה חופשית שנמשכה עד ספטמבר 2009 ומי שהחזיק בתיק ההשקעות שלו לאורך כל מהלכו של המשבר זכה לצפות באימה בתיק שלו צונח ביותר מחמישים אחוז בין השיא באוקטובר 2007 לשפל האחרון שהגיע לבסוף שנה אחר כך בספטמבר 2009, במהלך שהיה נדמה לרבים כמו קריסה מוחלט של השיטה הקפיטליסטית. הנה המשכו של הגרף מלמעלה :

2007 colapse

ראינו שסוחרים שמכרו בכל הנפילות שקדמו לנפילה הגדולה נאלצו לקנות מחדש במחיר גבוה יותר או לשבת מחוץ למשחק במשך שנתיים בהמתנה לנפילה שאולי ואולי לא תבוא. הנפילה באה בסוף, וסוחר שהפעיל פקודה לעצירת הפסד לאחר הפסדים של עשרים אחוז הצליח להשאר בשוק עד 2008 ולהיחלץ ממנו בדיוק ברגע הנכון מהמשך נפילה של עוד שלושים אחוז. אבל האם זה מעשה הגיוני למכור את תיק המניות שלך כל פעם שהוא נופל ברמה של 20% ? האם זוהי חגורת הבטחון הנכספת מפני התרסקות של שוק המניות ? בשביל לענות על זה נצטרך לבדוק כמה שכיחות הן נפילות של מעל עשרים אחוז, מסתבר שהן לא, ב- 72 השנים מאז תום מלחמת העולם השניה זה קרה 11 פעמים בלבד, מתוכן רק בחמישה מקרים ההפסדים היו גדולים מ- 30%,שלוש פעמים ההפסדים היו גדולים מ- 40% ורק פעם אחת ההפסדים היו גדולים מ- 50%. המשמעות היא שמתוך 11 פעמים בהם האסטרטגיה הזו היתה ישימה – 8 פעמים היא הובילה להפסד (אם למשל מכרת לאחר הפסד של 20% והשוק ירד עוד 10% עד למינוס שלושים, כנראה שקנית בחזרה כשהשוק הפגין התאוששות של 10% ויצא שלא ממש הרווחת כלום וסביר שהפסדת מעמלות קניה ומכירה). בסיכומו של דבר, בכדי שאסטרטגיה של עצירת הפסדים על ידי מכירה תצליח היא צריכה להתבצע רק לאחר נפילה משמעותית שלאחריה נפילה משמעותית עוד יותר, תרחישים כאלה הם נדירים מאוד וברוב המקרים אסטרטגיה זו תוביל אתכם הישר לזרועותיה של הטעות הנפוצה ביותר בשוק ההון – מכירה כשהשוק נמוך וקניה כשהוא גבוה, וזו דרך נהדרת להפסיד כסף.

בשלב הזה הצלחתי לשכנע את עצמי ואולי גם אתכם שלמכור בזמן נפילה זה לא רעיון טוב כאסטרטגיה להתמודדות עם נפילה של השוק. אז מה בכל זאת אפשר לעשות ? כיוון שראינו שמכירה של התיק תוך כדי נפילה היא טעות שבמרבית המקרים תגרום לנו להפסדים, המסקנה המתבקשת היא שאם מכירה במצב הזה היא טעות אז הפעולות שצריך לבצע הן אילו שיעזרו לנו להמנע ממכירה, וזה לא דבר קל כשהשוק מתרסק והתקשורת בפאניקה. כאמור, הכנה מראש היא אחד הדברים החשובים ביותר להצלחה במצבי לחץ, ופעולות ההכנה שלנו צריכות להבטיח (או להקטין את) הסיכון שנמכור ברגע לא נכון. פעולת ההכנה הראשונה והחשובה ביותר היא בכלל לא להחזיק מניות אם אופק ההשקעה לא מתאים לכך. מהלך שלם של התמוטטות בשוק ויציאה מהמשבר יכול לקחת מספר שנים, אם יש סיכוי שתזדקקו לכסף בטווח של שנים בודדות לא כדאי בכלל להשקיע במניות, המינימום המומלץ הוא אופק השקעה של חמש שנים. פעולת ההכנה השניה היא בנייה נכונה של הקצאת הנכסים בתיק ההשקעות, אחוז המניות בתיק צריך מראש להיות כזה שעומד במבחן השינה, דמינו תרחיש שבו שוק המניות נופל בחמישים אחוז, האם תצליכו לישון הייטב בלילה? אם לא, התחילו להפחית את כמות המניות בתיק (ביחס לנכסים הבטוחים) עד אשר תגיעו להקצאה שאתם מרגישים שתאפשר לכם לישון היטב גם במקרה של משבר. מה לגבי דברים שניתן לעשות כשכבר פורץ המשבר ? תקופות שלפני משברים בשוק מתאפינות בדרך כלל בתנודתיות מוגברת, תקופה של תנודתיות גבוהה בשוק היא זמן טוב לבדוק את התחושות והרגשות שעולים בכם כשהשוק מתפרע, וזמן טוב להעמיד במבחן את יכולת העמידה שלכם. ניתן להסתכל על זה כמעיין תרגיל באש חיה. אם בתוך התקופה התנודתית השוק יורד אבל אז מצליח להתאושש, ניתן לנצל את ההתאוששות לצורך הערכה מחודשת של הקצאת הנכסים בתיק, אבל שוב, רק לאחר התאוששות, לא בזמן של נפילה, אף פעם לא בזמן נפילה. הדבר הטוב ביותר לעשות בזמן נפילה הוא כלום, הדבר השני הטוב ביותר לעשות בזמן נפילה הוא לבצע פעולות שיבטיחו שלא תעשו כלום, התנזרות מעיתונות כלכלית והמנעות מבדיקה תכופה של חשבון ההשקעות למשל. יש סיפור של משקיע שבכוונה נעל את עצמו מחוץ לגישה לחשבון ההשקעות שלו דרך האינטרנט על מנת שלא יתפתה לעשות שטויות, מעיין גרסה פרגמטית של סיפור הקשירה של אודיסאוס אל התורן עליו כותבת "הסולידית". כל אחד בסוף מוצא את השיטות שלו אבל העיקרון הוא זהה, להחזיק חזק חזק ולא לקפוץ מרכבת ההרים כשהיא צוללת.

שוק ההון יתרסק, הוא גם יתאושש ויעלה גבוהה עוד יותר, ואז שוב יתרסק. זה טבעו של השוק, אבל הטבע האנושי ותפיסת הזמן הבעייתית שלנו גורמת לנו לשכוח את זה, כשהשוק עולה הרבה זמן קשה לנו לדמיין ירידות וכשהוא יורד במשך זמן רב קשה לנו לזכור שהוא איי פעם עלה. חשוב לזכור את זה וחשוב להיות מוכנים. שום דבר לא באמת יכול להכין אותך לדבר האמיתי אבל אני מרגיש שאחרי הפוסט הזה אני נמצא במקום יותר נכון בהקשר הזה, אני מקווה שכך גם אתם.

מודעות פרסומת

2 תגובות בנושא “אבל מה תעשה כשהשוק יתרסק ?

הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: